Linux Kullanıcılarının sahip olduğu 5 Süper “Windows 10” özelliği!

Merhaba, Ömrünüzün 3 yılını daha sizden alacak Windows 10 işletim sisteminin ilk ön-gösterim sürümü yayınlandı. 5 Süper “Windows 10” özelliğinin Linux kullanıcıları tarafından yıllardır kullanıldığını biliyor muydunuz?

Bilgisayarlarla tanışmam Amiga 500 ile olsa da (Teşekkürler Sait Ergören) ilk bilgisayar eğitimimi Ms DOS üstünde aldım. Sonrasında Windows 95/98 üstünden Microsoft Office programlarının eğitimini aldım ve bilgisayar donanımları üstüne ilave eğitim aldım (1993-1999). Kişisel olarak uzun yıllar Windows 98, Windows XP, Windows 7 kullandım. Çalıştığım firmalarda Microsoft Server 2003 ve Microsoft Server 2007 kullandım. 2001 yılında F klavye kullanmaya başladım ve asla bırakmadım. 2003 yılında Linux ile tanıştım ama kalıcı bir kullanıcı olmam 2010 yılında oldu. 2010 yılında Windows tarafından kullanılmayı bıraktım.

Windows ile olan ilişkim hep nefret üstüne kuruluydu. Nefterime bir akçe daha dün eklendi. NTFS formatlı Terebayt Harici Diskim kardeşimin Windows 8.1 sürümü yüklü bilgisayarına takıldıktan sonra virüslerin istilasına uğramıştı. Klasör adlarıyla aynı exe dosyalarını sildiğimde ise 100GB data duman olup gitmişti. Teşekkürler Windows 3.1, seninle hiç virüs sorunu yaşamamıştık!

Bu acı olayın ardından, itsFoss.com sitesindeki şu yazıdan (http://itsfoss.com/windows-10-inspired-linux/) özet geçerek konuya dönersek; Windows 10 ile duyurulan veya gözlemlenen 5 yeniliğin yıllardır Linux kullanıcıları tarafından kullanıldığını görürsünüz.

“Multiple desktops aka workspaces” Çoklu Masaüstü veya Çalışma Alanları

Windows 10 ile duyurulan en sansasyonel özellik Çoklu Sanal Masaüstü özelliği. Bu özelliği biz Linux ortamında Çoklu Masaüstü veya Çalışma Alanları olarak biliyoruz ve kullanıyoruz. Çalışan uygulamaları farklı Çalışma Alanlarına bölebiliyorsunuz.

Bu özellik kimilerinin hayatına 2015 yılında, “Windows 10” ile girecek olsa da Linux ortamında bu özelliğin tarihi 1998 yılında KDE 1.0 sürümünün yayınlanmasına kadar dayanmaktadır.

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu 14.04’de bu özellik şöyle görünmektedir.

Gnome Masaüstü ortamının 3.0 sürümünde şöyle görünmektedir.

Video Hali:

“Task view aka window spread” Görev Görünümü veya Sıralı Pencere Listesi

“Window Spread” özelliği de Linux kullanıcılarının hayatına Unity ve Gnome 3 ile girmiş gözelliklerden.

/*Lakin ben Compiz Cube ile bu özelliği kullandığımızı zannediyorum.*/

“Desktop plus online search” Masaüstünde ve İnternette birlikte arama

Windows 10 ile birlikte, arama yaptığınızda sonuçlar arasında internet sonuçları da görüntülenecek. Muhtemelen bing arama motorunu kullanarak getirilecek bu sonuçlar ile 2015 yılınan itibaren Microsft, Arama Motoru pazarından daha pay almaya başlayacak.

Ubuntu bu özelliği Unity ve Unity Lensleri ile tamamlamıştı. Ubuntu 12.04 sürümü ile yayınlanan bu özellik 2012 yılından beri Ubuntu Linux kullanıcıları tarafından kullanılmakta. Bu özellik sayesinde aradığınız kelimeyle ilgili yerel dosyalarınız, yerel uygulamalarınız, ubuntu yazılım merkezindeki uygulama sonuçları, amazon arama sonuçları ve sosyal medya, Wikipedia, Youtube sonuçları ayrı ayrı listelenebiliyor.

Konuyla ilgili Video:

Borderless windows and flat icons: Az kenarlı Pencereler ve Geniş İkonlar

“Windows 10” ile gelecek olan bu tasarım öğesini Ubuntu 14.04 ile Ubuntu kullanıcıları kullanmaya başladı bile.

Convergence of mobile and desktop OS: Mobil ve Masaüstü Ortamının Birleşmesi

Windows 10 ile gelecek olan bir diğer özellik ise Windows 10 işletim sisteminin Mobil ve Masaüstü ortamında birlikte kullanılması olacak.

Bu özellik Linux dünyasına Meizu telefonların Ubuntu 14.10 yüklü olarak gelmesiyle birkaç ay içinde gelecek.

Daha önce de belirttiğim gibi, bu yazının kaynağı biraz da şu yazıdır: http://itsfoss.com/windows-10-inspired-linux/

Windows 10 büyüdüğünde ise bir Linux olmayı istemektedir 🙂

10 yorum

 1. Değerli kardeşim, tesadüfen 5 Features That Windows 10 Has Taken From Linux başlıklı bir yazı ile karşılaşınca bir hayli şaşırdım doğrusu. Yazılarda senin için de, bana göre şekillenen bir benzerlik söz konusu mudur? Resimler dahil yaşanan bu benzerliğin açıklaması nedir acaba? Söz konusu yazıya baktım, 4 Ekim 2014’te yayımlanmış. Senin yazına baktım, 05 Ekim 2014 tarihinde yayımlanmış. Ne diyelim, nasıl açıklayalım? İki satır yazarsan sevinirim.

  1. Abi yazdığım yazıyı okursan, ilgili yazıya 3 defa link verdiğimi görürsün. Evet, o yazıyı biraz serbest olarak tercüme ettim…

   1. NTFS formatlı Sabit Disk ile yaşadığım sorunun kaynağı dikkatsizlik olabilir.

    .exelere kızdığımdan, Sabit Disk’in şu iki dizinini sildiğimi şimdi fark ettim.

    $RECYCLE.BIN
    System Volume Information

    Sonrası malum…

 2. Bağlamayı güzel çekmişsin ama:”Windows 10 büyüdüğünde ise bir Linux olmayı istemektedir.” Gülüp durdum. 🙂

 3. Elinize sağlık, Windows savunucusu arkadaşlarıma iyi bir silah olacak bu konu 🙂

  1. Muhtemelen kompleks kokan bir yazı; lakin ben genel olarak sadece çevirisini yaptım.

 4. Win 10 çıksın millet Linux dağılımlarını bilmese bile bunları windows yapar sanar. Sekmeli web gezinme dosya yönetimi sekmeli ve pencere bölme özelliği ile dolaşma. Ve bir çok özellik zaten linux kullanıcılar tarafından biliniyordu. Ben çevremdeki çoğu kişiyi bu şekilde aydınlatıyorum. http://www.yborlu.vv.si

 5. Bu yazıyı genel olarak gözden geçirdiğimde ubuntu VS windows gibi bir izlenim edindim. Daha çeşitli örneklemeler kullanılabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir