Linux’de Antivirüse İhtiyaç Duyar, Tıpkı…

“Desktop Linux needs anti-virus like a fish needs a bicycle”*, Nasrettin Hoca’nın “Ye Takım Elbisem Ye” deyimi gibi bir ingilizce deyim tahminimce; lakin makale Linux Masaüstü’nde Antivirüs’e neden ihtiyaç olmadığını birkez daha, lakin bu sefer, Linux Kernel Modülleri üstünden ele alıp açıklıyor.

http://dontsurfinthenude.blogspot.com/2012/11/desktop-linux-needs-anti-virus-like.html

 • Aslı, “A woman needs a man like a fish needs a bicycle ” şeklindeki bir feminist sloganmış.

4 yorum

 1. Sanki tam olarak kernel modulleri uzerinden bir sey aciklamiyor gibi.
  Kernel modulleri ile ilgili tek bahsettigi sey Comodo AV’nin kurdugu modulleri kaldirmadigi seklinde.
  Ben mi yanlis anliyorum?
  Saygilar.

  1. Evet, yazı Comodo AV yazılımının Kernel için kurduğu modülleri kaldırmadığından bahsediyor. Kernel modülü kurduğunun farkında olmayan masaüstü kullanıcıları (evet o kişi benim) için önemli bir ayrıntıya değinmiş.

 2. Başlıktaki imlâya ilişkin: “Linux da…” şeklinde yazmak hem Türkçe hem “Linux” sözcüğünün okunuşu bakımından daha doğru olur sanırım. Aslında sadece masaüstünde de değil, Linux sunucuda da anti-virüse ihtiyaç yok gibi gelir bana; bazı başka işletim sistemleri lehine dertlenmek zorunda değilseniz tabii. Kendi GNU/Linux makinalarımdan o tür işletim sistemlerine dosya aktardığımız bazı hallerde, birileri soruyor, “Bunlarda virüs yoktur, değil mi” diye. “Web’den alıp sana verdiklerim için birşey diyemem; muhtemelen vardır; bana bir zararı yok; sen ne yaparsın bilemem” diyorum. Her şeyi ben mi düşüneceğim? 🙂 Fotoğrafıyla, açıklayıcı notuyla, kaynaklarıyla, görseliyle iyi yazı; elinize sağlık.

  1. Teşekkürler deniz abi, dil alışkanlığı ve prezentable eleman olmanın verdiği yumuşaklıkla linux da linüx diye dilimizde yürüyor…

   buyrun, linüx masaüstü, nasıl yardımcı olabilirim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir