WebP yeni bir format olduğu için olmalı ki Linux altında bile çalışmak bazen çok zor olabiliyor.

Daha da darlayan ise bu formatı nautilus üstünde küçük resim olarak gösterebilmek. Çok takla attım, lakin neyi nerede çözdüğümü de unuttum. Şimdi sırf bu yazıyı yazabilmek için tüm WebP desteğini kaldırıp, yeniden başlıyorum. Kıymetini bilin.

Baştan belirtelim, resim formatı olduğu için doğal olarak GIMP bu formatı da destekliyor ve açabiliyor, değiştirebiliyor, kaydedebiliyor. Lakin 300 resmi tek tek GIMP ile açıp kontrol etmek çok saçma bir çaba. Hem de bunu küçük resim (thumbnail) ortada yokken yapmak çok daha zor.

İlk önce GNOME/Ubuntu ortamındaki sorunu çözelim. Korktuğunuz kadar zor değil, sadece bir PPA ekliyoruz ve küçük bir kurulum yapıyoruz. Tedbir amaçlı en son dosyalar uygulamasını yani nautilus’u kapatıyoruz.


sudo add-apt-repository ppa:krifa75/eog-ordissimo
sudo apt update && sudo apt install webp-pixbuf-loader
nautilus -q

Şimdi aynı dosyalara yeniden bakalım.

Her şey üstünkörü güzel görünüyor. Peki Webp resme tıklayınca ne oluyor? Bende olan şey GIMP açıldı! Beklentim tabii ki de GNOME ortamının öntanımlı uygulaması olan EOG’un açılmasıydı. Kimi durumda Google Chrome kuruluysa, o bile açılabiliyor. Can sıkıcı değil mi? Gıcık olan bir değer konu da WebP üstüne sağ tıklayıp birlikte aç dediğimizde EOG listelenmiyor. Neyse ki onun da bir çözümü var. Tabii ki yine terminale dadanıyoruz.

Gedit varsa Gedit ile, yoksa nano ile şu dosyayı açıyoruz. Başka editörler de muhtemelen açar, lakin bende Kate yüklü ve açmıyor!

sudo gedit /usr/share/applications/defaults.list
veya
sudo nano /usr/share/applications/defaults.list

Bu dosyanın içinde şu değeri arıyoruz (image/webp) ve karşısındaki uygulamayı aşağıdaki şekilde düzenliyoruz.

image/webp=org.gnome.eog.desktop

Artık EOG ile WebP biçimini ilişkilendirdik. Açması gerekiyor. Webp resmin üstüne tıklıyoruz. Bakalım ne olacak. Yine GIMP açıldı!

Neyi unuttuk! Tabii ki eog uygulaması bende kurulu değil. Sırf bu makaleyi yazabilmek için kaldırmıştım. Yeniden kuruyoruz.

sudo apt-get install eog

Yeniden resme tıkladık, bu sefer sonunda EOG açıldı!

Elleriniz dert görmesin.

Bu makale, aşağıdaki 2 makaleden derlenmiştir.

* https://fostips.com/enable-thumbnails-webp-ubuntu-fedora/
* https://libre-software.net/change-the-default-application-linux-mint-ubuntu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir