İlk defa bir bilgisayarın tuşuna tıkladığımda muhtemelen 13 yaşındaydım ve yıl 1993 yılı gibiydi. Amiga 500 bilgisayarın faresine sağ tıklamış, lakin geri kapatamamış ve ortalıktan sıvışmıştım. Sonrasında bilgisayar alması için kıt kanaat geçinen aileme yaptığım pek çok baskı başarısız olmuştu. İlk bilgisayar kursuna babamın kayıt ettirmesi ile Pendik Belediyesi eğitim merkezinde gerçekleşmişti. Kurs ücretsizdi ve MS-DOS eğitimi veriliyordu. Kursu başarıyla tamamladığımı ve inşaatında çalıştığım firmanın 47 günlük yevmiyemi ödemeyip üstüne yatışı aynı zaman diliminde gerçekleşmişti. Windows 95 çok yeniydi.

Yatılı okuduğum Gölcük’ten Pendik’e kesin dönüş yapmam bilgisayar konusuna daha fazla eğilmemi sağladı. 1998 yılında ilk Bilgisayar (Microsoft mu desek) işletmenliği dersini aldım. 1999 yılında Bilgisayarlı Muhasebe ve en son 2000 yılında kısa bir Donanım eğitimi aldım. 2000 yılı aynı zamanda benim liseden mezun olduğum yıldı. Kısa süre bir firmada güvenlik olarak çalıştıktan sonra ondan daha kısa bir süre bir internet kafede çalışma şansım oldu. İnternet artık genel kabul görmeye başlamıştı. Mirc, ICQ, MSN bu dönemde tanıştığımız yeniliklerdendi. Bir de tabii ki Mynet efsanesi vardı. Mynet üstünden kişisel web sitesi hazırlamak mümkündü ve bir gece sabaha kadar uğraşarak ilk kişisel sayfamı hazırlamıştım. Sonrasında iş değiştirmem, yeni işyerinde bilgisayarın olmaması, çok antika bir Macintosh makinenin olması ve içinde sadece 1 oyun olması. Sonrası şirkete gelen ve sadece bir TV gibi duran iMac bilgisayarı çökertmem bilgisayara dair hatırladığım hatıralardandır.

2002 yılında üniversiteyi kazandım ve Şanlıurfa yıllarım başladı. Kaynağını henüz halen bilmediğim bir Fransa bursu kazanmıştım ve 100 euro tutarındaki bu parayla, ve Ahmet Özdemir abinin elinde atıl duran bilgisayar parçalarını bir araya getirerek ilk bilgisayarımın sahibi olmuştum. İlk tıklamadan ilk bilgisayara giden 9 uzun yıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir